• Zaneta Branch

Pszczoły z plecakami?Kiedy zatrzymałam się na chwilę w cieniu ogromnego Figowca z Moreton Bay, kątem oka zobaczyłam kilka małych, czarnych kropek na ramieniu. Kiedy podniosłam rękę bliżej oczu, pomyślałam, że to chyba mrówki. Na pierwszy rzut oka były za duże na mrówki, ale ponieważ w Australii wszystko jest większe niż być powinno, miałam tylko nadzieje, że mnie nie pogryzą. Nagle zobaczyłam maleńkie skrzydełka więc pomyślałam, że to jednak meszki. Tymczasem okazało się, że to nasze pospolite sydnejskie pszczółki.


W Australii występuje ponad 1500 gatunków pszczół, w samym Sydney około 200. Te małe, ruchliwe i niesamowicie pracowite stworzenia, zapylają nie tylko kwiaty, ale rownież owoce i warzywa. „Sydney stingless bees”, czyli pszczoły bezżądłowe są dużo mniejsze i ciemniejsze niż pszczoły europejskie. Dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi są w stanie zapylać drobne, delikatne i trudno dostępne kwiaty. Ich fascynujące życie można podglądać w Ogrodach Botanicznych w Sydney. Aktualnie w ogrodowych ulach w żyje około 60-80000 pszczół. Można tam również kupić miód, zebrany z tamtejszych uli. Ponieważ pszczoły mają ogromny wybór, od rodzimych kwitnących drzew po egzotyczne kwiaty, czy choćby ogród ziołowy, miód ten w niczym nie przypomina tego, który można dostać w supermarkecie. Obfitość kwitnących roślin sprawia, że ​​miód ma rewelacyjny, złożony i niespotykany smak.


Jakiś czas temu, Królewskie Ogrody Botaniczne w Sydney rozpoczęły współpracę z naukowcami z CSIRO i Hitachi, aby odkryć tajemniczy świat miejskich pszczół. Postanowili zbierać dane za pomocą „plecaków”, umieszczonych na grzbietach pszczół. CSIRO zaczął pracować nad projektem zwanym „bees with backpacks”, czyli „pszczoły z plecakami” już w 2014 roku. Ta innowacyjna technologia śledzenia, umożliwia naukowcom badanie, jakie czynniki stresowe lub zachowania mogą powodować spadek populacji pszczół.


*Więcej o pszczołach z plecakami przeczytacie tutaj (plus źródło zdjęcia z pszczołą z plecakiem): https://blog.csiro.au/bees-with-backpacks-fly-into-schools/11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie