Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaneta Branch

"THE FARM" /BYRON BAY NSW/

09/11/2016

To był mój ulubiony moment naszych ostatnich wakacji. No oprócz mrożonych koktajli na plaży i szklaneczki cab sav, gdy dzieci padały byle gdzie do spania po dniach pełnych wrażeń. A za wrażenia rozumiem uciekanie od rodziców, pytanie rodziców "dlaczego" co pół minuty, negowanie każdego zdania rodziców i niszczenie wszystkich małych rzeczy, które malutkie rączki potrafią zniszczyć. No ale do rzeczy.

Wizyta w sadzie drzew Makadamia, bo o niej mowa, okazała się fantastyczna. Znaleźliśmy ten sad, tak jak się znajduje wszystko, co najlepsze - przypadkowo -spacerując po "The Farm" nieopodal kurortu Byron Bay. 

 

Trafiliśmy tam w bardzo gorący dzień, jeden z tych, gdy kierownicę w samochodzie trzyma się dwoma palcami. Niezwykle przyjemnie było więc skryć się pod wiecznie zielonymi drzewami Makadamia. Pochodzą one właśnie z Australii, ale występują też na Nowej Kaledonii i w Sulewesi. Są również szalenie popularne na Hawajach. Australia jest jednak największych producentem i eksporterem orzechów. Produkuje ich około 100 tysięcy ton rocznie! Południowa część Queensland i północna cześć Nowej Południowej Walii mają najbardziej sprzyjające warunki do uprawy tych wspaniałych drzew.

 

Łupiny orzechów Makadamia są najtwardsze ze wszystkich orzechów i dlatego na ogół, niedaleko sadów, kupić można gotowe, rozłupane i zapakowane orzeszki. Tutaj natomiast, niedość że można te orzechy zbierać garściami spod drzew, to można je sobie samemu rozłupać dzięki dziadkom do orzechów zamontowanych na pniach drzew w wielu miejscach sadu. Mega fajna zabawa z dzieciakami! Nawet raz nikt się nie rzucił z wrzaskiem na ziemię, kopiąc, plując i drapiąc wszystko na swojej drodze, sukces!

 

A orzechy nigdy mi tak jeszcze nie smakowały choć jadłam je wcześniej wielokrotnie. Mają delikatny, prawie kremowy smak, najczęściej używane są do różnych ciast i ciasteczek czyli tego, co każda mamusia lubi jeść najbardziej, chowając się w kuchni przed dziećmi. Nie przesadzajmy jednak z ilością ponieważ Makadamia są bardzo wysokokaloryczne, mają najwiecej tłuszczu ze wszystkich orzechów.

 

Orzechy te mają całe mnóstwo właściwości zdrowotnych, używane są również na szeroką skalę w kosmetykach. Nawet łupiny Makademia nie idą do śmieci, są bowiem wykorzystywane w elektrowniach do produkcji energii elektrycznej jako że ich wartość opałowa jest niemal równa wartości opałowej węgla!

 

Co również ciekawe, orzechów Makadamia nie wolno podawać psom ponieważ są dla nich trujące!

 

Jak się więc okazuje, zbieranie nie tylko grzybów i truskawek, ale również orzechów może być świetnym pomysłem na wypad z dziećmi za miasto.

 

 

 

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Dlaczego Uluru nie jest dla każdego?

24/09/2019

Glow Worm Tunnel czyli niecodzienna przygoda 180km od Sydney

27/04/2019

Baśniowo, czyli The Grounds Of Alexandria

15/03/2019

1/10
Please reload

Może ci się spodobać również: