Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaneta Branch

POLSKIE SZKOŁY SOBOTNIE

25/11/2016

Polskie szkoły poza granicami kraju są bardzo specyficzne. Najczęściej są to szkoły sobotnie, są niewielkie, mają małe fundusze, ale jak się okazuje są pełne ludzi z wielką pasją i entuzjazmem do nauczania języka na obczyźnie.

 

Rodzice często myślą, że samo wysłanie dzieci do polskiej szkoły zapewni dzieciom płynność w języku polskim. Niestety nie ma tak lekko. Większość nakładu pracy w nauczeniu dziecka języka polskiego należy do rodziców. Jest to ciężka praca i wymaga ona wielkiego poświęcenia, zaangażowania i determinacji. Jest to jednak nasz obowiązek i każdy odpowiedzialny rodzic ten obowiązek wypełni.

 

Warto pamiętać, że to te pierwsze lata życia dziecka są kluczowe w osiągnięciu biegłości w więcej niż jednym języku. Czas nie wpływa więc na naszą korzyść, później może być zwyczajnie za późno.

 

 Polska szkoła sobotnia nie jest zatem miejscem, w którym przez zaledwie kilka godzin tygodniowo dziecko nauczy się skomplikowanego i szalenie bogatego języka, jakim jest język polski. Jest to jednak miejsce, w którym my nauczyciele i rodzice robimy wszystko, aby dzieci nawiazując przyjaźnie z innymi polskimi dziećmi, pokochały Polskę i wszystko to, co polskie.

 

Pracujemy nad tym, aby te pozytywne konotacje z polską szkołą przeniosły się niejako na ogólnie pojętą miłość i poczucie przynależności do Polski. Jeżeli bowiem dzieci pokochają Polskę i poczują z nią więź, same wówczas wykształcą w sobie potrzebę i chęć nauki języka polskiego. A to jest bezwzględnie krok milowy w nauce drugiego języka u dziecka.

 

Dlatego w naszych polskich szkołach dbamy o to, aby dzieci świetnie się bawiły, żeby obecność tu nie była obowiązkiem a frajdą. Uczymy przez zabawę. Nie męczymy dzieci regułkami i przestarzałymi nudnymi metodami, sięgamy natomiast po nowoczesne, interaktywne sposoby nauczania, które dla dzieci są niczym innym jak świetną zabawą z rówieśnikami.

 

 

Wszystkim w Brisbane gorąco polecam tamtejszą szkołę polską, w Bowen Hills, której kadra jest po prostu znakomita, rodzice niesamowici a dzieciaki fantastyczne.

http://brisbanepolishschool.org.au/pl/

 

Osobiście zapraszam wszystkich do polskiej szkoły w Sydney - w dzielnicy Ashfield, w której moim uczniom zapewniam przyjazną atmosferę, kreatywne zabawy i dużo nauki - w zabawach właśnie - ukrytej. Szkoła w Ashfield zaprasza wszystkie dzieci od lat 3. Zapisy na nowy rok szkolny, zaczynający się w styczniu, są już otwarte:

 

http://polishschool.net.au/index.php/en/

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Dlaczego Uluru nie jest dla każdego?

24/09/2019

Glow Worm Tunnel czyli niecodzienna przygoda 180km od Sydney

27/04/2019

Baśniowo, czyli The Grounds Of Alexandria

15/03/2019

1/10
Please reload

Może ci się spodobać również: