Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaneta Branch

Pionowy ogród w Sydney

04/04/2017

 


Wyjeżdżając z centrum Sydney i poruszając się w kierunku Broadway, już z daleka dobrze go widać. Wyróżnia się znacząco na tle niekończącej się betonowej dżungli. Od razu przyciąga wzrok niczym oaza na pustyni.


Mowa oczywiście o budynku Vertical Gardens w One Central Park. Jest on najwyższym pionowym ogrodem na świecie. Został on również okrzyknięty najznakomitszym wieżowcem świata. Powodów ku temu wyróżnieniu jest aż nadto.
Ogromny budynek w znakomitej większości pokryty jest wiszącymi roślinami, jest ich aż 383 różnych gatunków. Większość z nich to australijskie rośliny przywiezione z Wentworth Falls w pobliskich Niebieskich Górach.


Ten "wieżowiec-ogród" przyczynia się do oszczędzania energii, jak również do oczyszczania powietrza. Dodatkowo zieleń chroni wnętrze budynku przed nagrzewaniem się w lecie, a także przed chłodzeniem się w zimie. Klimatyzacja jest więc w nim całkowicie zbędna.


No i jak przyjemnie musi się tam mieszkać! Samo patrzenie na zieleń roślin sprawia przecież, że jesteśmy bardziej zrelaksowani. Mało tego, obecność zieleni w miastach pomaga łagodzić poważne choroby cywilizacyjne, takie jak astma czy depresja.
Pierwszy na świecie pionowy las powstał w Mediolanie, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Bosco Verticale, bo o nim mowa, pomaga tam więc w walce ze smogiem na całkiem sporą skalę.


Zazielenienie miast staje się globalnym i jakże fantastycznym trendem. Oby więcej takich projektów.

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Dlaczego Uluru nie jest dla każdego?

24/09/2019

Glow Worm Tunnel czyli niecodzienna przygoda 180km od Sydney

27/04/2019

Baśniowo, czyli The Grounds Of Alexandria

15/03/2019

1/10
Please reload

Może ci się spodobać również: