Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaneta Branch

JAK UNIKNĄĆ PUŁAPKI PASZPORTOWEJ?

26/04/2017

Posiadając podwójne obywatelstwo warto zapoznać się z polskim prawem, żeby uniknąć problemów na granicy, o których niestety od czasu do czasu słychać.

 

Sprawa z podwójnym obywatelstwem jest dosyć skomplikowana. Według ustawy o obywatelstwie polskim, podwójne obywatelstwo jest dopuszczalne, jednak nie uprawnia ono do przedkładania innego obywatelstwa nad polskie. W Polsce polskie dokumenty są nadrzędne wobec dokumentów innych krajów. W zwiazku z czym, obywatele Polski, posiadający podwójne obywatelstwo, zobowiązani są do posługiwania się polskim paszportem w celu wyjechania z Polski.

 

Jeżeli posiadasz paszport polski i na przykład australijski, w Polsce posługuj się wyłącznie paszportem polskim. Jeżeli natomiast jesteś obywatelem Polski, ale posiadasz jedynie paszport innego kraju którego jesteś obywatelem, prawdopodobnie zostaniesz na granicy zatrzymany i nie zostaniesz wypuszczony z Polski do momentu okazania paszportu polskiego.

 

Pamiętajcie jednak, że do Polski można wjechać na dowolnym paszporcie i nikt nie będzie pytał o paszport polski, problem pojawi się dopiero przy wyjeździe z Polski. To właśnie jest tak zwana pułapka paszportowa.

 

Jeżeli posiadasz 2 paszporty i decydujesz się wjechać do Polski na na przykład paszporcie australijskim, to musisz również na tym paszporcie wyjechać. Wówczas jednak obowiązują Cię procedury stosowane wobec obywateli innych krajów, zatem między innymi przebywanie na terenie Polski do 90 dni. Naruszenie tego przepisu jest równoznaczne ze złamaniem prawa polskiego, skutkujące sankcjami, takimi jak np. orzeczenie grzywny w wysokości do 500 złotych, czy wpisanie danych osobowych do Systemu Informacyjnego Schengen dla celów odmowy wjazdu.

 

Jeżeli natomiast wjedziesz do Polski na paszporcie polskim, nie dostaniesz stempla w paszporcie i jeżeli chcesz wyjechać na paszporcie innego kraju, wówczas brak stempla w paszporcie dla funkcjonariusza kontroli granicznej będzie alarmujący. Zostaniesz wtedy poproszony o paszport polski, który musi zostać okazany w celu wyjazdu z Polski.

 

Dziecko urodzone w Australii, które ma co najmiej jednego polskiego rodzica, teoretycznie jest obywatelem polskim. Pamiętajmy jednak, że jeżeli narodziny dziecka nie zostały jeszcze przez nas zarejestrowane w polskim Urzędzie Stanu Cywilnego i jeżeli dziecko nie posiada jeszcze numeru PESEL, to dziecko takie nie jest prawnie uznawane za polskiego obywatela, nawet jeżeli obydwoje rodzice są Polakami. Przyjęcie obywatelstwa przez dziecko nie dzieje się automatycznie, jest to formalny proces. Możemy zatem wlecieć i wylecieć z Polski posiadając dla dziecka paszport jedynie na przykład australijski.

 

Życzę wszystkim wspaniałych wakacji w Polsce i bezproblemowych z niej wylotów.

 

 

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Dlaczego Uluru nie jest dla każdego?

24/09/2019

Glow Worm Tunnel czyli niecodzienna przygoda 180km od Sydney

27/04/2019

Baśniowo, czyli The Grounds Of Alexandria

15/03/2019

1/10
Please reload

Może ci się spodobać również: