Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaneta Branch

Chau Chang Wing Building, Sydney

16/06/2017

 

Fajna papierowa torba, co nie? Co jeszcze przypomina Wam ten budynek?

 

Przemierzając ulice rzadziej przemierzane można w Sydney znaleźć prawdziwe architektoniczne perełki. Ta na zdjęciach to dzieło światowej sławy architekta Franka Gehry. Jest to jego pierwsza praca w Australii. Podczas swojej długiej i owocnej kariery Gehry zaprojektował całe mnóstwo nieziemskich budynków, takich jak Muzeum EMP w Seattle czy Walt Disney Concert Hall w Los Angeles.

 

Budynek ze zdjęcia nazywa się Chau Chang Wing Building i mieści się w nim uniwersytecki wydział biznesu. Uczelnia zawdzięcza swój patronat australijskiemu biznesmenowi, który podarował 20 milionów dolarów na jego budowę. Jego całkowity koszt, jak to zwykle bywa, przerósł początkowe założenia i osiągnął, bagatela, 180 milionów dolarów.

 

Inspiracją architekta do budowy tej nietuzinkowej struktury okazał się zwyczajny domek na drzewie. Jego "gałęzie" mają służyć jako ciche zakątki do indywidualnej nauki, jego centrum natomiast zostało zaprojektowane jako przestrzeń wspólnych dyskusji i szeroko pojętej pracy grupowej.

 

Budynek składa się głównie z cegieł i szkła. Cegły odnoszą się do historycznej architektury Sydney, której fundamentem od zawsze był piaskowiec, natomiast szkło nawiązuje do współczesnego wyglądu centrum miasta.

 

Mój uniwerek w Warszawie wyglądał odrobinkę bardziej tradycyjnie, ale myślę, że w takim cudeńku studiowało by się mega fajnie. A Wam jak się podoba?

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Dlaczego Uluru nie jest dla każdego?

24/09/2019

Glow Worm Tunnel czyli niecodzienna przygoda 180km od Sydney

27/04/2019

Baśniowo, czyli The Grounds Of Alexandria

15/03/2019

1/10
Please reload

Może ci się spodobać również: