Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaneta Branch

Idzie wiosna, atakują sroki!

31/08/2017

 

 

W Sydney powoli zaczyna się wiosna, a wraz z nią pojawia się strach przed tak zwanym "magpie swooping season". Jest to czas, kiedy samce srok stają się wyjątkowo agresywne, ponieważ starają się bronić swoich młodych w gniazdach.

Magpie to sporej wielkości czarno-biała australijska sroka. Przez większość roku raczej nie szkodliwa i nie rzucająca się w oczy, jednak gdy nadchodzi sezon zamienia się w największy postrach w mieście. Dziś szłam z dziewczynkami na spotkanie z koleżankami. Gdy je zobaczyłyśmy, jedna z dziewczynek zaczęła biec w naszą stronę, kiedy nagle, zupełnie znikąd, nadleciał spory magpie i dziobnął dziewczynkę w głowę. Na szczęście miała na głowie gruby kaptur i nic się nie stało.

Wszyscy rowerzyści wzbogacają aktualnie swoje kaski w dodatkowe plastikowe spiczaste elementy odstraszające sroki. Wyglądają trochę jak skrzyżowanie kosmity z jeżem, ale przynajmniej nie ryzykują na przykład utraty oka. Atakują one bowiem głównie osoby w ruchu. Nie należy od nich uciekać lub jadąc rowerem przyspieszać, bo będę wtedy atakować jeszcze chętniej. A najlepiej miejsc w których gnieżdżą się sroki po prostu szerokim łukiem unikać. 

 

Na szczęście jak to w Australii bywa, takie miejsca są dobrze oznakowane. W sieci znaleźć można mapy niebezpiecznych miejsc każdego miasta. Mało tego, jest na przykład strona magpiealert.com, na której można zgłosić jeżeli zostałaś zaatakowana przez srokę w celu ostrzeżenia innych.

Podobno niektórzy zrobią wszystko, aby uniknąć spotkania z diabelskimi srokami i na przykład przyczepiają sobie sztuczne oczy na tyle głowy, żeby sroki myślały, że są obserwowane!

Mam kilka rad dla "świeżaków" w Australii, którzy wolą uniknąć spotkania z agresywną sroką:

1. Przechodź przez oznakowany teren szybko, ale nie biegnij!
2. Jeżeli jedziesz rowerem, zejdź i prowadź rower.
3. Załóż czapkę lub kaptur i okulary przeciwsłoneczne.
4. Może się również przydać parasolka :) 

 

Na szczęście terror ten trwa jedynie kilka tygodni. Powodzenia, nie dajcie się dziobnąć!

 

No i dorzucam kilka memów petard :) 

 

 

 

 

 

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Dlaczego Uluru nie jest dla każdego?

24/09/2019

Glow Worm Tunnel czyli niecodzienna przygoda 180km od Sydney

27/04/2019

Baśniowo, czyli The Grounds Of Alexandria

15/03/2019

1/10
Please reload

Może ci się spodobać również: