Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaneta Branch

1 września!

01/09/2017

 

 

Podczas naszych wakacji w Polsce dziewczynki całkowicie przestawiły się na mówienie po polsku. Jesteśmy z powrotem w Sydney już prawie 3 tygodnie i jak narazie ich polski, ku mojemu zaskoczeniu i ogromnej radości jednocześnie, wciąż się rozwija i wzbogaca. Z angielskim narazie poznają się na nowo, bez pośpiechu, zero presji.

Totalnie spolonizowałyśmy nasz dom. Już nawet mąż Aussie czasami włącza się do rozmowy po polsku. Podstawy zdobył już dawno, kiedy polecieliśmy razem do Polski na początku naszej znajomości. Przez lata nasłuchał się mojego nawijania po polsku to na skajpie z mamą, to przez telefon z koleżankami, no i oczywiście na codzień, bo do dziewczynek mówię wyłącznie po polsku.

Ostatnio zauważyłam, że ludzie często się do nas uśmiechają, a czasem zagadują, gdy słyszą, że dziewczynki mówią do mnie po polsku. To dla mnie nowość. Przez trzy lata z uporem maniaka nawijałam do nich po polsku, ale one zawsze odpowiadały po angielsku. Uświadomiłam sobie jak bardzo to zjawisko jest powszechne, to dlatego ludzie są czasem zdziwieni słysząc dzieci mówiące w innym języku.

Sydney jest szalenie wielokulturowe i co krok słychać ludzi mówiących w rozmaitych językach świata. Słychać jednak dorosłych, a dzieci dużo rzadziej. Z wiadomych przyczyn, na ogół wybierają angielski.

Piszę o tym dzisiaj nie przypadkowo. Dzisiaj pierwszy września, początek szkoły! Również dzisiaj zaczyna się rok szkolny w polskiej szkole on line Polonijka (o której już kiedyś Wam pisałam), a dziś Wam go przypominam.

 https://www.polkawaustraliipisze.com/single-post/2017/08/10/Polonijka-alternatywa-dla-polskiej-szko%25C5%2582y-sobotniej-Recenzja-innowacyjnej-Internetowej-Platformy-Edukacyjnej  

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Dlaczego Uluru nie jest dla każdego?

24/09/2019

Glow Worm Tunnel czyli niecodzienna przygoda 180km od Sydney

27/04/2019

Baśniowo, czyli The Grounds Of Alexandria

15/03/2019

1/10
Please reload

Może ci się spodobać również: