Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaneta Branch

Wakacje w Australii?

24/09/2017

 

 

Oto 14 rzeczy, które należy wiedzieć przed wakacjami w Australii. 

 

 

1. Na pokładzie samolotu należy wypełnić deklarację na temat tego, co przywozimy ze sobą do Australii. A więc jakie produkty musimy zadeklarować? Lista jest długa i bardzo zachęcam do jej uważnej lektury! Kary za przywiezienie do Australii produktów zakazanych mogą być na prawdę wysokie. http://www.agriculture.gov.au/travelling/arriving-in-australia 

 

 

2. Pamiętajcie, żeby sprawdzić przepisy odnośnie zakupu alkoholu w strefie bezcłowej, jeżeli macie przed sobą jeszcze jakąś przesiadkę. To, co kupimy może bowiem zostać skonfiskowane przy odprawie do kolejnego samolotu.

http://travelsecure.infrastructure.gov.au/onboard/taking-duty-free-items-onboard.aspx 

 

 

3. Warto zrobić sobie "stop over" gdzieś na trasie Polska - Australia. Bilety z tą opcją wcale nie muszą być droższe, a mała przerwa w Singapurze, Dubaju czy Hong Kongu może okazać się bardzo przyjemnym dodatkiem do naszej podróży.

 

 

4. Polecam wyrobić sobie międzynarodowe prawo jazdy. Policja go nie wymaga, ale wypożyczalnie samochodów owszem. A co to za wakacje w Australii bez choć jednego road trip??

 

 

5. Zakupy polecam robić w Aldi. To najtańsza sieciówka w Australii i można w niej kupić prawie wszystkie produkty żywnościowe i nie tylko. Na drugim miejscu Coles. Natomiast wielkim łukiem omijajcie Seven Eleven czy inne Convenience Store, są one bowiem mega drogie.

 

6. Aplikacja WikiCamps to aplikacja na telefon, która przyda się każdemu podczas wakacji w Australii. Jest to mapa, na której zaznaczane są ciekawe miejsca na terenie całego kraju. Super przydatna!

 

 

7. Po dużych miastach takich jak Sydney, Melbourne czy Brisbane, najłatwiej poruszać się transportem miejskim. Parkingi w dużych miastach są drogie, a połączenia transportu publicznego są całkiem w porządku. W Sydney na przykład w niedzielę można używać wszystkich środków transportu miejskiego bez ograniczeń za jedyne $2,50.

 

 

8. Jedną z pierwszych rzeczy, które kupisz po wylądowaniu w Australii będzie karta do telefonu. Polecam Telstrę, ma ona bowiem zdecydowanie najlepszy zasięg na obszarze całego kraju. Na drugim miejscu Virgin Mobile i Vodafone.

 

 

9. Jeżeli chodzi o szybkość internetu, to nie spodziewaj się rewelacji, ponieważ internet w Australii jest jednym z najwolniejszych na świecie! Ja również nie wiem dlaczego..

 

 

10. Płacenie kartą jest możliwe prawie wszędzie. No właśnie, prawie! Bywają jednak miejsca, w których karty nie są akceptowane (znam takie miejsca nawet w Sydney) albo należy dokonać transakcji powyżej 10 dolarów. Warto więc mieć w kieszeni trochę drobnych. 

 

 

11. Jeździmy tu po lewej stronie ulicy. Po chodnikach, schodach czy ścieżkach rowerowych również poruszamy się po stronie lewej.

 

 

12. Napiwki w restauracjach czy barach nie są wymagane, jednak są bardzo mile widziane.

 

 

13. Pamiętaj, żeby bezwzględnie zawsze pływać między flagami rozstawionymi na każdej plaży strzeżonej! Fale i nurty wodne bywają tu ogromnie silne. Zawsze wybieraj plaże patrolowane.

 

 

14. Czytaj informacje, które znajdują się w miejscach publicznych, czy to przy wejściu na plażę czy do parku krajobrazowego. Możesz założyć, że są tam napisane rzeczy oczywiste, ale często znajdują się tam informacje, o których nie masz pojęcia, a które dosłownie mogą uratować życie. 

 

 

15. No i jeszcze jedna ważna sprawa... Owszem mówimy tutaj po angielsku, ale angielski angielskiemu nie równy. Australijski angielski wyda Ci się na początku dziwny i często niezrozumiały. Nie przejmuj się, każdy przez to przeszedł. Szybko przywykniesz do nowego akcentu, skracania wszystkich możliwych wyrazów i dziwnych australijskich słów. So enjoy straya mate! 

 

 

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Dlaczego Uluru nie jest dla każdego?

24/09/2019

Glow Worm Tunnel czyli niecodzienna przygoda 180km od Sydney

27/04/2019

Baśniowo, czyli The Grounds Of Alexandria

15/03/2019

1/10
Please reload

Może ci się spodobać również: