Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaneta Branch

Praca w Australii

30/10/2017

Praca w Australii. Jak i gdzie szukać?

 

 

 

Australijski rynek pracy różni się od polskiego znacząco. W każdym zresztą kraju istnieją mniejsze lub większe, ale zawsze istotne różnice w sposobie szukania pracy czy w systemie rekrutacyjnym. Warto więc dobrze się z regułami nowego dla nas rynku zapoznać. Warto porozmawiać z osobami bardziej doświadczonymi lub przynajmniej poszperać trochę w sieci. 

 

Pozwolenie na pracę

 

Po pierwsze, aby podjąć pracę w Australii należy mieć pozwalającą na pracę wizę, czyli Work and Holiday, wizę studencką czy na przykład wizę sponsorowaną. Więcej informacji znajdziesz tutaj:

 

http://australia.pl/wsawpolski/visas_and_migration.html

 

Resume

 

Następnie warto dostosować swoje CV, a raczej Resume do australijskich standardów. Różnic jest sporo, w australijskiej wersji nie umieszczamy na przykład zdjęcia. Myślę, że ta strona może być całkiem pomocna, znajdziemy tu cenne wskazówki jak również przykłady:

 

http://www.opencolleges.edu.au/careers/resumes/

 

Cover Letter

 

Warto napisać dobry list motywacyjny czyli Cover Letter i przerabiać go na potrzeby konkretnej aplikacji. Nawet jeżeli w ogłoszeniu nie ma prośby o załączenie listu motywacyjnego, osobiście polecam takowy załączyć i nie omieszkać nadmienić wszystkie swoje fantastyczne zalety i umiejętności. Więcej info tutaj:


http://www.opencolleges.edu.au/careers/resumes/cover-letter

 

Selection Criteria

 

Często w procesie aplikacyjnym należy wypełnić również tak zwane Selection Criteria, które pozwalają pracodawcy lepiej Cię poznać. Pytania te często wymagają podania konkretnych przykładów wziętych z wykonywanych poprzednio prac. Użyj to na swoją korzyść i opisz sytuacje, w których wykonałaś na prawdę nieziemsko dobry kawał roboty.

 

Referencje

 

Kolejnym etapem rekrutacji jest sprawdzenie przez pracodawcę referencji kandydata. Najczęściej wymagane są dane kontaktowe do dwóch lub czasem trzech poprzednich pracodawców. Z mojego doświadczenia wynika, że są one zawsze skrupulatnie sprawdzane. Szukając mojej pierwszej pracy w Australii podałam dane kontaktowe jednej osoby w Polsce i drugiej w USA i obie dostały telefon od mojego przyszłego pracodawcy. Czasem wysyłane są do wypełnienia kwestionariusze on line na temat kandydata.

 

Networking

 

Załóż konto w LinkedIn. Jest to bardzo popularna w Australii platforma dla profesjonalistów:

 

https://au.linkedin.com

 

Gdzie szukać?

 

Najbardziej popularna strona do szukania pracy w Australii to Seek:

 

seek.com.au

 

Inne strony z ofertami pracy to:

 

mycareer.com.au
https://jobsearch.gov.au/
indeed.com.au
gumtree.com.au
careerone.com.au
http://www.bluecollar.com.au/

 

Agencje pracy

 

Zarejestruj się w agencjach pośredniczących w szukaniu pracy. Duże agencje mają mnóstwo pracy do rozdania i chętnie witają nowych kandydatów. Oczywiście, żeby dostać oferty należy przejść wewnętrzną rozmowę kwalifikacyjną. Gdy kilka lat temu szukałam pracy biurowej w jednej z takich agencji musiałam zdać praktyczne egzaminy ze znajomości poszczególnych komponentów Microsoft Office, sprawdzano jak szybko potrafię pisać na klawiaturze i takie tam. Agencji takich jest bardzo wiele, w zależności od branży w której szukasz. Polecam na przykład:

 

https://www.hays.com.au
http://www.jobnet.com.au/
https://www.manpower.com.au
http://au.hudson.com
https://www.roberthalf.com.au/sydney

 

Z polecenia

 

Ogłoś wszem i wobec, że szukasz pracy. Powiedz sąsiadowi, koledze ze szkoły, pani w lokalnym sklepie. Znalezienie pracy z polecenia jest tutaj bardzo popularne. Sama zostałam w przeszłości do pracy polecona. Udało mi się również w ten sposób pomóc kilku osobom.

 

Rozmowa kwalifikacyjna

 

Niestety mówi się, że nazwisko nie brzmiące anglosasko w Resume bywa barierą. Kiedy rekruter stoi przed wyborem czy zadzwonić do Steve Brown czy do Sławomira Błaszczykowskiego, umówmy się, ale Sławomir ma maleńkie szanse.

 

Jeżeli jednak dostaniesz zaproszenie na rozmowę, masz realne szanse więc wykorzystaj je w pełni.

 

Zrób dobre pierwsze wrażenie i dobrze się zaprezentuj na umówionej rozmowie. Uczestnicząc w grupowych rozmowach kwalifikacyjnych widziałam, jak wiele osób lekceważy tę kwestię. Zainwestuj w białą koszulę lub czarną sukienkę, pokaż, że traktujesz tę rozmowę serio.

 

Przygotuj się

 

Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną. Przygotowanie takie powinno odbyć się na kilku poziomach. Po pierwsze nastaw się odpowiednio, uwierz, że możesz. Po drugie, przygotuj się merytorycznie. Dowiedz się wszystkiego o firmie dla której chcesz pracować. Dowiedz się szczegółów dotyczących roli, którą starasz się zdobyć.

 

Zastanów się jakie pytania możesz dostać podczas rozmowy o pracę. Przygotuj sobie odpowiedzi, które zrobią wrażenie.

Poćwicz rozmowę w domu. Usiądź przed lustrem i przećwicz swoje odpowiedzi. Nagraj się na telefon, odsłuchaj i poprawiaj się aż dojdziesz do perfekcji.

 

Be confident

 

Bądź pewny siebie. To cecha niezwykle pożądana na australijskim rynku. Uśmiechaj się, rozluźnij się i bądź sobą. Drobny żart dla rozluźnienia atmosfery jest jak najbardziej wskazany.

 

Bądź cierpliwa

 

Jeżeli to Twoja pierwsza praca w Australii bądź gotowa na to, że może będziesz musiała wziąć parę kroków do tyłu w swojej karierze.

 

Bądź gotowa na długi proces rekrutacyjny, zwłaszcza jeżeli starasz się o pracę dla dużej firmy.

 

Bądź gotowa na wydatki związane z dodatkowymi kursami/odpowiednim ubraniem czy obuwiem/testami medycznymi itp. Na ogół trzeba za to wszystko zapłacić z własnej kieszeni. Zachowaj jednak rachunki i odpisz je sobie od podatków przy najbliższym rozliczeniu podatkowym.

 

Doświadczenie

 

Powszechnie wiadomo jest, że w Australii najbardziej pożądane przez pracodawcę jest doświadczenie lokalne. Myślę jednak, że warto to kwestionować i udowadniać, swoją postawą i pewnością siebie, że doświadczenie choć zdobyte za oceanem wcale nie musi być gorsze, ba, może być nawet lepsze. Spróbuj znaleźć interesujące aspekty swojego doświadczenia spoza Australii i zaprezentuj je jako atuty w Twojej nowej roli, o którą się starasz.

 

Nie zakładaj, że masz mniejsze szanse dostania pracy, bo nie jesteś stąd. Z mojego doświadczenia wynika, że nie ma takiej zależności. Liczysz się Ty, Twoje umiejętności i Twoja osobowość. Twój polski akcent wbrew temu, co możesz myśleć często na prawdę nie ma żadnego znaczenia. To co ma znaczenie to odpowiednia wiza i odpowiednie nastawienie.

 

Australia jest tak wielokulturowym krajem, że nie spotkałam się jeszcze z miejscem pracy, w którym pracowaliby wyłącznie Aussie. Tu każdy jest skądś indziej, użyj więc swoją odmienność na swoją korzyść.

 

Na koniec mały kopniak motywacyjny:

 

masz tyle, o ile odważysz się zapytać
 

Good luck mate!
Sky is the limit!

 

*Poświęciłam chwilę, żeby napisać dla Was ten tekst. Jeżeli zainteresowały Cię moje wskazówki, podziel się tym wpisem z innymi! Piąteczka!

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Dlaczego Uluru nie jest dla każdego?

24/09/2019

Glow Worm Tunnel czyli niecodzienna przygoda 180km od Sydney

27/04/2019

Baśniowo, czyli The Grounds Of Alexandria

15/03/2019

1/10
Please reload

Może ci się spodobać również: