Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaneta Branch

Paszportowe kwiatki

08/02/2018

Mijają trzy miesiące odkąd zaczęłam pracę na lotnisku. Ponieważ pracuje na międzynarodowym, miałam już w swoich rękach paszporty z rozmaitych zakątków świata. Najczęściej australijskie i nowozelandzkie, jak również chińskie, koreańskie, japońskie, angielskie, kanadyjskie i amerykańskie. Często pojawiają się również niemieckie, które zresztą uznawane są za najmocniejsze paszporty, dające swoim posiadaczom największą ilość przywilejów spośród wszystkich paszportów świata. Niemcy mogą bowiem wjechać do 176 krajów bez konieczności ubiegania się o wizę spośród wszystkich 218 krajów. Na drugim miejscu jest Szwecja. Paszport singapurski jest jednym z najczęściej fałszowanych paszportów świata, ponieważ - podobnie jak niemiecki - pozwala na wjazd bez wizy do większości krajów świata.

 

 

 Dla porównania Australia plasuje się na miejscu 23, wyprzedzając Polskę o jedynie 5 miejsc. Najsłabszy paszport należy natomiast do Afganistanu, pozwalając jego posiadaczom wjechać bez wizy do jedynie 23 krajów.

 

 

Często również wpadają mi w ręce niebieściutkie jak ocean paszporty fidżyjskie, bo na Fidżi latamy codziennie. Jednak dopiero dzisiaj po raz pierwszy odprawiłam kogoś podróżującego na polskim paszporcie. To dosyć dziwne, bo wychodząc gdziekolwiek w Sydney wpadam na Polaków na okrągło. Od czasu do czasu ktoś wpada również na międzynarodowe lotnisko ...bez paszportu, po czym spanikowany wskakuje do ubera i pędzi do domu próbując swojego szczęścia.

 

 

Miło było dzisiaj wziąć do ręki paszporty i na jednym z nich zobaczyć dobrze znajomego orzełka. Kasia leciała ze swoim Aussie chłopakiem poznać jego tatę, mieszkającego w Perth. Niestety rozmowę ograniczyłyśmy do wymiany kilku pośpiesznych zdań, bo kolejka do odprawy rosła akurat w kosmicznym tempie. A może ktoś zna Kasię, która pewnie właśnie dolaciala do Perth? Bardzo miłe spotkanie.

 

Swoją drogą, paszporty są ciekawsze niż myślałam. Dziś odprawiałam Pana lecącego do stolicy Australii, którą notabene nie jest Sydney, ponieważ jest nią - Canberra. Pan ten leciał na paszporcie dyplomatycznym. Widziałam taki po raz pierwszy.

 

 

Najbardziej unikalny i nowoczesny wydaje mi się paszport szwajcarski. Jest odważnie czerwony, okładka okryta jest asymetrycznymi wypukłościami, a napisy na okładce zamiast tradycyjnie na środku umiejscowione są po prawej stronie.

 

 Najbrzydszy paszport świata? Według mnie niemiecki - sztywny, nudny, z niewygodnie grubą książkowa okładką, szalenie starodawny.

A najpiękniejszy? Myślę, że australijski jest naprawdę piękny i nowoczesny, na każdej kolejnej stronie podziwiamy tradycyjne, ale nowocześnie ujęte ikony kraju. Równie ciekawy i poniekąd podobny jest paszport nowozelandzki. Co interesujące, w paszporcie Nowej Zelandii widnieje język maoryski, czyli pierwszy oficjalny język tego kraju.

 

 

Sprawdzając paszport zawsze staram się wyłączyć z rozmowy i skupić wyłącznie na samym dokumencie, bo popadając w rutynę łatwo przeoczyć jakiś szczegół, a jeden szczegół może wystarczyć, żeby doszło do poważnego problemu. Typowe sprawdzanie paszportu to przede wszystkim sprawdzenie daty ważności i wizy, jak również pozostałych informacji na głównej stronie paszportu.

 

W dzisiejszych czasach nawet tak prosta czynność, jak sprawdzenie zdjęcia paszportowego z osobą stojącą przed nami może jednak okazać się całkiem interesujące. Podchodzi do mnie kobieta, słodkim, acz ochrypłym głosem wita się i zagaduje sympatycznie, podczas gdy ja otwieram jej paszport.

 

Patrzę na zdjęcie - facet.

 

Patrze na nią - kobita.

 

Patrzę na imię - John.

 

Podnoszę głowę znad paszportu - no babka jak nic.

 

Chwila konsternacji, po czym pani wyjaśnia mi uprzejmie, że przechodzi aktualnie proces zmiany płci. No teraz to się wszystko zgadza, proszę Pani!

 

 

 

 

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Dlaczego Uluru nie jest dla każdego?

24/09/2019

Glow Worm Tunnel czyli niecodzienna przygoda 180km od Sydney

27/04/2019

Baśniowo, czyli The Grounds Of Alexandria

15/03/2019

1/10
Please reload

Może ci się spodobać również: