Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaneta Branch

8 błędów, których nie możesz popełnić przed podróżą samolotem!

25/04/2018

 

 

Udzielające się wszystkim wkoło poczucie ekscytacji, przedsmak wakacyjnej wolności i ogólne pozytywne przedurlopowe wibracje ludzi szykujących się do lotu sprawiają, że bardzo lubię pracować na lotnisku. Większość pasażerów jest w znakomitym nastroju, co sprzyja fajnym rozmowom i bardzo sympatycznym kontaktom.

Niestety zdarza się i to niemal codziennie, że podekscytowanie i gotowość na rozpoczęcie wakacji w zaledwie kilka sekund zamienia się w ogromny stres, a nieraz płacz i najgorszy koszmar każdego rozpoczynającego podróż - niespodziewany powrót do domu z walizkami i ze zmarnowanym biletem lotniczym.

Najczęściej dzieje się tak z powodu niewiedzy pasażerów lub ich niedopatrzenia. Wszystkim tym koszmarnym przypadkom łatwo jednak zapobiec. Dlatego właśnie przygotowałam dla Was wpis o tym, jak nie przeoczyć kilku wielce istotnych informacji, których nieznajomość może potencjalnie zrujnować najwspanialsze nawet wakacje.

 

Oto 5 najczęstszych powodów, przez które pasażerowie zostają na lotnisku odprawieni... z kwitkiem:

1. Brak wizy do kraju docelowego. Wydawałoby się, że to banalne, że przecież każdy podróżujący wie, kiedy potrzebuje wizy do danego kraju. Błąd. Australijczycy na przykład często zakładają, że nie potrzebują wizy do USA, tymczasem niezbędne jest otrzymanie tak zwanej Esty, która kosztuje jedynie $14 i na ogół można ją wyrobić online w kilka minut. Są jednak przypadki, kiedy pasażer stara się załatwić wizę w ostatniej chwili na lotnisku, ale ta z rozmaitych przyczyn nie zostaje przyznana.

 


2. Brak wizy do kraju tranzytowego, czyli takiego, w którym jedynie się przesiadamy na kolejny lot. Niektóre kraje wymagają wizy nawet jeżeli nie opuszczamy lotniska. Są kraje, które wbijają taką wizę do paszportu tuż po przylocie pasażera, ale są również takie, które wymagają, aby wiza taka została wyrobiona przed rozpoczęciem podróży.

 

 

3. Zniszczony lub poplamiony paszport. Wczoraj na przykład nie mogłam odprawić dziewczyny lecącej do Los Angeles, ponieważ połowa strony ze zdjęciem w jej paszporcie była brązowa. Jak tłumaczyła, wylała jej się na paszport kawa. W przypadku innych niż USA krajów, taki paszport mógłby przejść, ale znając szalenie rygorystyczne podejście władz amerykańskich do wszelkich formalności, mogliśmy bez wahania stwierdzić, że lepiej jednak nie ryzykować.

 


4. Brak paszportu. Owszem i tak bywa i to częściej niż mogłoby się wydawać. 

 


5. Zbyt krótka ważność paszportu. Wiele krajów świata wymaga, aby paszport podczas przekraczania granicy był ważny conajmniej miesiąc, 3 miesiące, a nierzadko nawet 6 miesięcy. Owszem, są również kraje, które wymagają ważności paszportu jedynie podczas przekraczania granicy, ale warto się upewnić co do wymagań konkretnego kraju, do którego się wybieramy.

 

 

 6. Niewłaściwe nazwisko na rezerwacji biletu lotniczego. To wbrew pozorom dość częsty problem, który spotykam w pracy. Dotyczy on głównie kobiet, które w czasie rezerwacji biletu podają swoje faktyczne nazwisko nie pamiętając o tym, że na paszporcie, którym będą się posługiwały w czasie podróży widnieje ich nazwisko panieńskie. Problem ten możemy naprawić na lotnisku, ale potrzebujemy ku temu zobaczyć akt małżeństwa, a oczywiście na ogół nikt takowego przy sobie nie nosi.

 


7. Błąd w rezerwacji biletu, który zarezerwowany został przez trzecią partię i nie może zostać przez tę partię (na przykład agencję turystyczną) zrektyfikowany na czas. W przypadku wszelkich rezerwacji wykonanych przez trzecią partię, linie lotnicze nie są w żaden sposób zobligowane do pomocy, dlatego zawsze Was namawiam - kupujcie bilety bezpośrednio od linii lotniczych. Jeżeli bowiem my popełnimy błąd przy rezerwacji, od ręki go naprawimy.

 


8. Brak biletu powrotnego. Bardzo wiele krajów wymaga okazania biletu powrotnego podczas przekroczenia ich granicy. Na szczęście ten problem na ogół jest łatwy i szybki do naprawienia. Jeżeli jednak przyjedziemy na lotnisko w ostatniej chwili przed naszym lotem i dopiero przy odprawie dowiemy się, że takowy bilet jest niezbędny, możemy nie mieć wystarczająco czasu, żeby taki bilet zakupić i zdążyć się odprawić. 

 

 

Nie jest łatwo odsyłać ludzi z kwitkiem z lotniska więc pamiętajcie, żeby przed każdą podróżą sprawdzić wymagania wizowe i paszportowe konkretnego kraju. Linie lotnicze są zobligowane do tego, aby upewnić się, że każdy pasażer ma prawo legalnie wlecieć do kraju, do którego się wybiera. Jeśli bowiem pasażer przekroczy granice kraju bez ważnej wizy, wówczas to właśnie linie lotnicze są za to odpowiedzialne i ponoszą koszta związane z transportem tego pasażera z powrotem do kraju jego zamieszkania. Jeżeli nie spełniamy jakiegokolwiek z wymaganych przez konkretny kraj warunków, polegniemy już przy odprawie z liniami lotniczymi. 

 

Jeżeli zainteresował Cię ten wpis podziel się nim z innymi i udostępnij. 

 

 

Bezstresowych podróży kochani! 

 

 

 

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Dlaczego Uluru nie jest dla każdego?

24/09/2019

Glow Worm Tunnel czyli niecodzienna przygoda 180km od Sydney

27/04/2019

Baśniowo, czyli The Grounds Of Alexandria

15/03/2019

1/10
Please reload

Może ci się spodobać również: