Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaneta Branch

Kwestia zaufania

27/07/2018

 

 

Tak zwane „honesty boxes” to bardzo popularna w Australii forma sprzedaży owoców i warzyw. Farmerzy zostawiają świeże zbiory w budce przy drodze i... idą do domu.

W budkach znajduje się natomiast pudełko z napisem zachęcającym do poczęstunku i zostawienia pieniążków w pudełku. Budek takich nikt nie pilnuje, zero kamer, nic tylko ładować ile wlezie w kieszenie i w nogi! Ale nic z tych rzeczy moi drodzy. Okazuje się, że większość skuszonych świeżymi dobrociami przejezdnych, uczciwie zapłatę zostawia.

Według mnie to znakomite rozwiązanie. Po pierwsze dla mnie, bo wiem dokładnie skąd pochodzi produkt i wiem, że na pewno jest świeży. Poza tym wiem, że moje pieniążki trafią w całości w ręce farmera. Dla farmerów natomiast dlatego, że mogą się w ten prosty sposób pozbywać nadmiaru upraw i wcale na tym nie tracić.

Do tej pory udało mi się spróbować w ten sposób świeżutkich ananasów, orzeszków makadamia, miodu, mango, awokado i wiele innych. Oprócz satysfakcji z dobrego produktu, krótki postój przy honesty box przynosi coś jeszcze. Za każdym razem, gdy zostawię parę monet w takim zardzewiałym pudełku gdzieś na australijskich bezdrożach, mam poczucie wspólnoty, bo lubię wspierać małe, lokalne biznesy. Podobno zdarza się, że taka niemonitorowana budka z tuzinem koszyków z owocami, potrafi z czasem urosnąć w całkiem dobrze prosperujący biznes.

Budkę ze zdjęcia napotkałam kilka lat temu, w czasie jednej z wielu wycieczek samochodowych wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii, gdzieś w okolicach zjawiskowej Mission Beach w Queensland.

Ciekawa jestem co na to polscy rolnicy. Sprawdziłoby się w Polsce? 

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Dlaczego Uluru nie jest dla każdego?

24/09/2019

Glow Worm Tunnel czyli niecodzienna przygoda 180km od Sydney

27/04/2019

Baśniowo, czyli The Grounds Of Alexandria

15/03/2019

1/10
Please reload

Może ci się spodobać również: