Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaneta Branch

Kukabura Chichotliwa

18/08/2018

 

Dźwięki australijskiego buszu bywają intrygujące. Spacerując wśród eukaliptusów i figowców można usłyszeć na przykład głośny, histeryczny chichot. Sprawcą takich atrakcji jest średniej wielkości ptak z rodziny zimorodkowatych, tak zwany Kookaburra, czyli po polsku Kukabura Chichotliwa.

Kukabura jest jednym z pierzastych ulubieńców w Australii. Już przedszkolaki śpiewają o nich piosenki, na przykład słynną „Kookaburra sits on the lód gum tree”. Zamieszkują one wschodnią i południowo-wschodnią Australię. Odżywiają się owadami i innymi bezkręgowcami, małymi ssakami, gadami, a także innymi ptakami i ich pisklętami. Kukabura poluje w dzień siedząc wysoko na gałęziach drzewa i czekając na swoje ofiary. Gdy taką wypatrzy, rzuca się w dół i chwyta ją swoim całkiem pokaźnym dziobem. Czasem chwyta również czyjąś kanapkę z szynką, jak to przydarzyło się nam ostatnio podczas rodzinnego pikniku, gdy ptaszysko pojawiło się nagle i zupełnie znikąd.

Kukabura śmiejąc się znaczy swój teren. Często zbierają się one w większe grupy i zaczynają wspólnie „chichotać”. Życzę każdemu odwiedzającemu Australię doświadczyć tego chociaż raz, bo to prawdziwe widowisko. Ponadto jeżeli jest jeden dźwięk, który jest charakterystyczny dla tego kraju i jednocześnie tak unikalny, to jest to właśnie zawadiacki chichot Kukabury. 

 

 

 

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Dlaczego Uluru nie jest dla każdego?

24/09/2019

Glow Worm Tunnel czyli niecodzienna przygoda 180km od Sydney

27/04/2019

Baśniowo, czyli The Grounds Of Alexandria

15/03/2019

1/10
Please reload

Może ci się spodobać również: