Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaneta Branch

Niebezpieczne truskawki w Australii

17/09/2018

Patrzę właśnie na pachnącą górkę świeżych owoców w kuchni i nie mogę uwierzyć, że już od kilku dni to one sterroryzowały większość Australii.

Parę dni temu w wiadomościach pojawiła się informacja o znalezieniu igły w kupionej w sklepie truskawce. Szybko okazało się, że nie był to odosobniony przypadek. Wczoraj pojawiła się informacja o znalezionej igle w bananie, a następnie w jabłku!

Jeden z największych supermarketów w kraju, Coles, całkowicie wstrzymał sprzedaż truskawek. Drugi gigant spożywczy - Woolworths - zaprzestał sprzedawania sześciu podejrzanych o kontaminację marek truskawek.

Rząd Queensland ogłosił nagrodę w wysokości 100.000 dolarów za wskazanie osób odpowiedzialnych za ten gigantyczny sabotaż. Ministerstwo Zdrowia zaleca krojenie owoców przed spożyciem.

Tymczasem australijskie media zalewają relacje z gospodarstw na terenie całego kraju, na których ciężarówkami wyrzucane są truskawki, których nie kupi już większość sklepów w kraju i nie tylko. Wiele krajów wstrzymało zakup owoców z Australii do odwołania. Konsekwencje finansowe dla rolników są ogromne, niektórych w zaledwie kilka dni doprowadziły do bankructwa.

Jednak najciekawsze jest to, co dzieje się poza mediami, w zwykłych australijskich domach. Otóż ludzie masowo kupują truskawki i robią z nich przetwory, konfitury i mrożonki - wszystko po to, aby wspierać rolników w kryzysie.

Zwykli Aussie nie dają się zastraszyć, wręcz przeciwnie - odważnie pokazują środkowy palec temu, ktokolwiek jest za całą sprawę odpowiedzialny. Kroją, smażą, gotują i mrożą, choć w zwykłych okolicznościach wcale by tego nie robili, zwyczajnie kupiliby gotowy słoik dżemu. Dziś jednak to robią w imię australijskiego „mateship”, w duchu wzajemnego wsparcia w kryzysie.

 

 

 

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Dlaczego Uluru nie jest dla każdego?

24/09/2019

Glow Worm Tunnel czyli niecodzienna przygoda 180km od Sydney

27/04/2019

Baśniowo, czyli The Grounds Of Alexandria

15/03/2019

1/10
Please reload

Może ci się spodobać również: