Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaneta Branch

Sekretna oaza w sercu miejskiej dżungli, czyli Paddington Reservoir Gardens

01/03/2019

 

Oxford Street to jedna z bardziej ruchliwych i często zatłoczonych ulic w Sydney. To tutaj bije serce miasta. Obok fantastycznych kawiarni, znajdziemy cukiernie, restauracje, księgarnie, kino i mnóstwo malutkich sklepików z najrozmaitszymi, często ekologicznymi i ręcznie zrobionymi produktami. Tutaj również można znaleźć designerskie sklepy, takie jak Zimnermann, Camilla czy chociażby australijska ikona mody sass & bide.

 

Tymczasem w całym tym zgiełku ukrywa się kawałek całkiem interesującej miejskiej przestrzeni publicznej, Paddington Reservoir Gardens. Park ten nagina wiele reguł tradycyjnego parku miejskiego. Parki są zazwyczaj widoczne gołym okiem, tymczasem aby dostać się do Paddington Reservoir Gardens należy z głównej ulicy zejść po schodkach kilka metrów w dół. Z głównej ulicy widać bowiem jedynie „dach” ogrodów.

 

Przez większość XIX wieku Paddington Reservoir Gardens służył jako główny zbiornik wodny dla gwałtownie wówczas rosnącej populacji Sydney. Jednak w 1899 roku zmienił swoją funkcję i zbiornik wodny zamieniony został w wielki garaż na dole, ze stacją benzynową na górze. Kiedy postanowiono zamknąć stację benzynową, miejsce to było o krok od całkowitego zburzenia. Zostało jednak ocalone, a jego część przekształcona w nowoczesny miejski park. Aktualny wygląd park przybrał w roku 2009.

Park wydaje się idealnie zbalansowanym połączeniem starego i nowego, na jego eklektyczny charakter składają się cegły, stare ruiny, elementy drewniane i żelazo. 

 

Mozaika wiszących ogrodów i płytkich basenów wodnych nadaje miejscu niewątpliwie egzotyczny charakter. To znakomite miejsce na kawę z koleżanką, sesję zdjęciową lub samotne chwile z książką.

 

 

 

Wejście do parku jest bezpłatne. Dojechać tam można autobusem 378, 372 i 380. Enjoy!

 

 

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Dlaczego Uluru nie jest dla każdego?

24/09/2019

Glow Worm Tunnel czyli niecodzienna przygoda 180km od Sydney

27/04/2019

Baśniowo, czyli The Grounds Of Alexandria

15/03/2019

1/10
Please reload

Może ci się spodobać również: