Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaneta Branch

Glow Worm Tunnel czyli niecodzienna przygoda 180km od Sydney

27/04/2019

Tunel „Glow Worm Tunnel” znajduje się w niewiarygodnie pięknym Wollemi National Park, który położony jest na zachód od Blue Mountains. Dojazd na miejsce z Sydney zajmuje 3,5-4 godziny w zależności od ilości i długości przystanków po drodze. Od miejscowości Clarence aż do parkingu ciągnie się bardzo wyboista droga, pełna całkiem pokaźnych dziur. Minęliśmy na tej trasie samochody osobowe, ale myślę, że podróż tą drogą osobówką byłaby koszmarnie nieprzyjemna i zdecydowanie jej nie polecam. Spacer z parkingu do tunelu i z powrotem to dystans około 2 kilometrów. 

 

Tunel ciągnie się przez 400 metrów, a jego ściany rozświetlają Świetliki, czyli małe chrząszcze znane ze swej zdolności do bioluminescencji. Nie jest łatwo takie stawonogi spotkać na codzień ponieważ rozkoszują się one w ciemnych, podmokłych, wilgotnych i ogólnie rzecz biorąc średnio przyjemnych dla przeciętnego człowieka miejscach. Tak również jest w środku tunelu, jednak jego rozświetlone na niebiesko ściany przypominają cudownie rozgwieżdżone niebo i nagle zapomina się o pająkach, wilgoci i kto wie, co jeszcze może kryć się w takich ciemnościach.

 

Tunel otoczony jest przepięknymi, rozłożystymi paprociami, a zbudowany został około roku 1900 na potrzebę prężnie rozwijającego się wówczas w tym rejonie przemysłu węglowego.

 

Koniecznie pamiętajcie o odpowiednim obuwiu, czapkach z daszkiem i latarkach. Pamiętajcie jednak, aby nie świecić bezpośrednio na świetliki, ponieważ podobno tego nie lubią.

 

Polecam to doświadczenie każdemu, ale zwłaszcza rodzinom z dziećmi, które cieszy przyroda z nutką adrenaliny.

 

 

 

 

 

 

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze
Please reload

Dlaczego Uluru nie jest dla każdego?

24/09/2019

Glow Worm Tunnel czyli niecodzienna przygoda 180km od Sydney

27/04/2019

Baśniowo, czyli The Grounds Of Alexandria

15/03/2019

1/10
Please reload

Może ci się spodobać również: